do góry
Fundusze Europejskie
Rzeczpospolita Polska
Sląskie.
Unia Europejska
30 Kwiecień 2019
kategoria:
Aktualności

Selektywna zbiórka odpadów komunalnych ma ogromny wpływ na ochronę środowiska, dlatego tak bardzo ważne jest w obecnych czasach rozbudzanie świadomości ekologicznej wśród ludzi. Miasto Racibórz wspiera i umożliwia mieszkańcom miasta selektywną zbiórkę odpadów komunalnych.

Dlaczego świadomość ekologiczna? Ponieważ tylko człowiek świadomy swoich wyborów i ich konsekwencji może podejmować dobre i racjonalne decyzje, a to właśnie one ważą na szali los naszego środowiska naturalnego.
Odpady są największą zmorą środowiska, z roku na rok coraz bardziej zanieczyszczają glebę, wodę i powietrze, bez których nie mamy prawa istnienia. Żeby przeciwstawić się degradacji naszego otoczenia, musimy podjąć walkę.
Oczywiście całkowite wyeliminowanie odpadów nie jest możliwe, ale do pewnego stopnia możemy ograniczyć ich ilość.
Obecne czasy mocno wywindowały konsumpcję, z różnych względów wolimy kupić nowy produkt zamiast naprawić stary… Wpływ na nasze decyzje ma cena, moda, wygoda, chęć zmiany i wiele innych czynników. Nabywając coraz to nowsze produkty polepszamy swoje najbliższe otoczenie, nie zastanawiając się nad dobrem ogółu. Kupujemy, wymieniamy, wyrzucamy, a ilość produkowanych odpadów cały czas rośnie.
Nie wyeliminujemy konsumpcji produktowej, ale możemy zwiększyć świadomość konsumentów. Właśnie do tego chcemy wszystkich zachęcić, do stania się świadomymi konsumentami. Nie bądźmy ignorantami, weźmy odpowiedzialność za swoje decyzje, określmy swoje potrzeby i trzymajmy się tego, czytajmy etykiety zwracajmy uwagę z czego wyprodukowane są rzeczy, które kupujemy i jaki mają wpływ na środowisko. Podejmujmy świadome, racjonalne decyzje, bo stan naszego środowiska pociąga za sobą stan naszego zdrowia.
Oczywiście nie wyeliminujemy całkowicie wytwarzania odpadów, ale to nie powód żeby nic nie robić. Na ratunek przychodzi nam wtórne wykorzystanie surowców, które staje się możliwe dzięki selektywnej zbiórce odpadów. Tutaj znowu ważna staje się świadomość tego jak ważna jest prawidłowa segregacja odpadów. Pozyskane dzięki segregacji odpadów surowce wtórne to ogromny krok dla ochrony środowiska. Mogą one zalegać latami na wysypiskach śmieci, albo zostać przetworzone na zupełnie nowe produkty – wybór należ do nas. Wstępna segregacja śmieci następuje już w gospodarstwach domowych, to bardzo ważny etap odzysku surowców wtórnych, który znacznie zwiększa wydajność dalszego ich odzyskiwania. Recykling, bo tak nazywamy odzysk surowców wtórnych z odpadów prowadzi do zmniejszenia zapotrzebowania na surowce oraz zmniejszenia ilości składowanych odpadów.

Śmiało możemy powiedzieć, że świadomość konsumentów oraz racjonalna gospodarka odpadami są kluczowymi w ochronie środowiska. Namawiamy więc do segregacji odpadów oraz do podejmowania świadomych decyzji podczas zakupów. Budujmy naszą świadomość, która w naturalny sposób przejdzie na nasze dzieci.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H