do góry
Fundusze Europejskie
Rzeczpospolita Polska
Sląskie.
Unia Europejska
Strona główna Selektywna zbiórka i upcykling Selektywna zbiórka np.: szkło, plastik, papier

Selektywna zbiórka

Wstępna segregacja odpadów następuje już w gospodarstwach domowych. To bardzo ważny etap odzysku surowców wtórnych, który znacznie zwiększa wydajność dalszego ich odzyskiwania.
Na terenie Raciborza obowiązuje system segregacji odpadów z podziałem na frakcje. W każdym przypadku stosowane są pojemniki lub worki w określonych kolorach:

  • szkło - zielony
  • papier - niebieski
  • tworzywa sztuczne i metale - żółty
  • odpady bio - brązowy
  • odpady zmieszane - dowolny

Ponadto na terenie Raciborza funkcjonuje również system zbiórki odzieży i tekstyliów. Zbędna, nieużywana odzież również obuwie, koce, pościele, wełna i inne tkaniny zbierane są w specjalnych pojemnikach rozmieszczonych na terenie całego Raciborza.

Segregacja odpadów w zabudowie wielorodzinnej i jednorodzinnej

  • W zabudowie wielorodzinnej zastosowano system gniazd segregacyjnych, w ramach którego w 165 punktach ustawiono ponad 600 sztuk kolorowych pojemników tzw. dzwonów na różne frakcje odpadów. Jest to system miejski i ogólnodostępny dla wszystkich mieszkańców.
  • W zabudowie jednorodzinnej mieszkańcy zbierają selektywnie odpady w kolorowych workach. Trzy rodzaje worków żółty, niebieski i zielony odpowiadają kolorystyce dzwonów oraz rodzajom odpadów jakie należy w nich gromadzić. Prowadzony jest również system zbiórki odpadów zielonych.

   

Jak prawidłowo segregować odpady?

Pojemnik zielony

Opakowania szklane - butelki, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach i inne, stłuczka szklana.

Pojemnik niebieski

Opakowania papierowe, kartony, czasopisma, gazety, katalogi, zeszyty, książki (bez części metalowych), papier pakowy, foldery i ulotki, papier biurowy.

Pojemnik żółty

Opakowania z tworzyw sztucznych – butelki po napojach, butelki po płynach do prania i mycia, opakowania po artykułach spożywczych i kosmetykach, opakowania ze styropianu, folia, reklamówki, nakrętki, puszki metalowe po konserwach, puszki aluminiowe po napojach, kapsle, zakrętki słoików, folia aluminiowa, złom stalowy i metale kolorowe, zabawki i elementy zabawek, kartoniki typu TetraPack po sokach, mleku itd.,

Pojemnik brązowy

Ścięta trawa, liście z drzew, ścięte gałązki z drzew, krzaków i żywopłotów, zielone części warzyw liściastych, zwiędłe kwiaty cięte oraz kwiaty doniczkowe, krzewy, pozostałości roślinne po zbiorach, trociny, wióry i inne ścinki drewniane, odpady z kory, chwasty, słoma, siano.

Pojemnik na odpady zmieszane

Pozostałe odpady po wydzieleniu frakcji odpadów segregowanych.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H